El-Ayak Bakımı


Günlük yaşam içinde çeşitli nedenlerle yıpranan el ve ayakların bakımı, hem estetik hem de sağlık açısından önemlidir.
Vücudun dış etkilere en çok açık olan bölgesi yüzden sonra ellerdir. Bu nedenle, tıpkı yüz gibi ellerin de periyodik özel bakımlara gereksinimi vardır. Ellerde, ayrı bakım gerektiren cilt ve tırnak dokuları bulunur. Hem estetik hem de hijyen açısından çok önemli olan el tırnakları pek çok hastalığın taşıyıcısı olabilir. Ayrıca ellerin estetik açıdan cerrahi yollarla gençleştirilmesi mümkün olmadığı için el bakımı daha da önem kazanmaktadır.
Vücudun tüm yükünü taşıyan ayakların bakımı da insan sağlığı açısından büyük önem taşır. Zaman içinde değişime uğrayan ayaklarda batık, nasır, siğil, tırnak-deri mantarı ve terlemeye bağlı oluşan çeşitli sorunlar ortaya çıkabilmektedir.
El ve ayakların vücudumuzun en çok işleyen ve dolayısıyla en çok yıpranan yerleri olduğunu düşünecek olursak belirli aralıklarla yaptıracağınız bakımlarla el ve ayak derilerinizin ölü derilerden arındırılıp yoğun bir şekilde nemlendirilerek son derece rahatlayacağı ve sağlıklı bir görünüm sağlayacağı kaçınılmazdır. Zarif düzgün bakımlı el ve ayaklar için haftada ya da on günde bir manikür - pedikür ile bakım ideal olup, arada besleyici yumuşatıcı ve kırılmalara karşı güçlendirici ürünlerle desteklenmelidir.